Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Polis Olmak İstiyorum
 
POLİS OLMAK İSTİYORUM
 

Emniyet Genel Müdürlüğünce belli eğitim-öğretim dönemlerinde her yıl belirlenen başvuru şartları dahilinde polis alımları yapılmaktadır.
POLİS EĞİTİM KURUMLARI :
  Ø POLİS KOLEJİ
Polis Koleji; lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak parasız yatılı ve resmi üniformalı okullar olarak kurulmuştur. Polis Koleji Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu liselerinin fen bilimleri öğretim programını uygulayan bir Ortaöğretim Kurumudur. Polis Koleji öğrencileri 4 yılık bir eğitimden mezun olduktan sonra yine 4 yıllık eğitim olan Emniyet Teşkilatına orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisinden mezun olup Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
  Ø POLİS AKADEMİSİ GÜVENLİK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi; Emniyet Teşkilatına orta ve üst kademe amir yetiştirmek amacıyla 4 yıllık bir eğitimden mezun olduktan sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
  Ø POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU (PMYO)
Polis Meslek Yüksekokulları; Emniyet Teşkilatının "Polis Memuru" ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim yapan, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı eğitim süresi 2 yıl olup parasız yatılı ve resmi üniformalı yüksek öğretim kurumlarıdır. Polis Meslek Yüksek Okullarından mezun olan öğrenciler Polis Memuru olarak Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
  Ø POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ (POMEM)
Polis Meslek Eğitim Merkezleri; Emniyet Teşkilatının "Polis Memuru" ihtiyacını karşılamak eğitim süresi yaklaşık olarak 6 ay olup parasız yatılı ve resmi üniformalı öğretim kurumlarıdır. Polis Meslek Eğitim Merkezlerinden mezun olan öğrenciler Polis Memuru olarak Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
  Ø Sıkça Sorulan Sorular
Hangi dönemlerde polis alımları olmaktadır?
        - İlk Öğretim 8. Sınıf öğrencileri Polis Kolejine, Lise 4.Sınıf öğrencisi ve Lise ve dengi okulu bitirmiş olan PMYO ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine, en az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar POMEM’e müracaat edebilir.(Başvuru şartları tuttuğu taktirde.)
           Polis alımlarında yaş şartı nedir?
        - Polis Kolejine giriş yaş şartı; Polis Kolejine Giriş Sınavının yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 16 yaşından gün almamış olmak, ayrıca Lise ve dengi okula devam etmemiş olmak gerekmektedir.
         - PMYO giriş yaş şartı; 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmamış erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış olmak.
      - Polis Akademisi giriş yaş şartı: Sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim (dahil) tarihi itibari ile 22 yaşından gün almamış olmak, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde önceki yaşa göre işlem yapılır. Ayrıca Lise ve dengi okul mezunu olmak.
        - POMEM giriş yaş şartı: Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.) Ayrıca en az dört yıllık yükseköğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak şartları aranır.
Polis alımlarında hangi sınavlara girmek gerekiyor?
        -  Polis Kolejine girmek isteyen adaylar 8’inci sınıf SBS’ye girmek zorunda ve MEB tarafından yapılan Seviye Belirleme Sınavları sonunda hesaplanan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP) göre Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacak adaylar belirlenir.
        - Polis Akademisi Lisans eğitimine girmek isteyen lise mezunları için her yıl düzenlenen LYS sınavı (TM-1, TM-2, TM-3, MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TS-1, TS-2) bütün puan türlerinin herhangi birinden Emniyet Genel Müdürlüğünün belirleyeceği ham puanı almış olmak. Bu puan değişkenlik göstermekle birlikte 350-375 puan arasında değişmektedir.
        - PMYO’ya girmek isteyen adaylar Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) en az Emniyet Genel Müdürlüğünün belirleyeceği puanı almış olmak. 2013 Yılı için belirlenen puan 250 puandır.
       - POMEM’e girmek isteyen adaylar Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Lisans düzeyinde Kamu Personel Seçme Sınavında, KPSS-P3 puan türünden Emniyet Genel Müdürlüğünün belirleyeceği taban puan ve üzerinde puan almış olmak şartları aranır. Bu puan değişkenlik göstermekle birlikte 60-70 puan arasında değişmektedir.
          Polis alımlarında başvurularda nasıl bir yol izlemeliyim?
        - Polis Koleji alımlarında SBS sınavından sonra,
        - PMYO alımlarında YGS sınavından sonra,
        - Polis Akademisi alımlarında LYS sınavından sonra,
         - POMEM alımlarında Lisans düzeyinde KPSS sınavından sonra,
Genel başvuru şartları Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet siteleri www.egm.gov.tr ve www.pa.edu.tr adreslerinde yayınlanmaktadır.
Eğitimler hangi illerde yapılmaktadır?
Şu anda aktif olarak devam eden eğitim kurumları
      -Polis Koleji eğitimleri; Ankara ve Bursa Polis Koleji Müdürlüklerinde,
      -Polis Akademisi eğitimleri; Ankara Güvenlik Bilimleri Fakültesinde,
     -PMYO eğitimleri; A. Gaffar OKKAN PMYO, Afyonkarahisar PMYO, Aksaray PMYO, Aydın PMYO, Balıkesir PMYO, Bayburt PMYO, Bitlis PMYO, Elazığ Zülfü AĞAR PMYO, Elmadağ PMYO, Erzincan PMYO, Erzurum PMYO, Gaziantep PMYO, Hatay PMYO, Kastamonu PMYO, Konya Ereğli PMYO, Kayseri PMYO, Kemal SERHADLI PMYO, Kırıkkale PMYO, Kırşehir PMYO, Malatya PMYO, Niğde PMYO, Rize PMYO, Rüştü Ünsal PMYO, Samsun 19 Mayıs PMYO, Siirt PMYO, Şükrü BALCI PMYO, Trabzon PMYO, Yozgat PMYO Müdürlüklerinde,
       - POMEM eğitimleri; İstanbul Arnavutköy, İzmir Bornova, Mersin, Merzifon, Bilecik, Karabük ve Çankırı POMEM Müdürlüklerinde eğitim verilmektedir.
 
 
Detaylı Bilgi Almak İçin
Van İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü
İrtibat Telefonu : 0432 222 21 50/137
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • UPEM
  • VanGuzel
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS